Korrobetoni K 30

Kysy lisätietoa

Tuotekuvaus

Fescon Korrobetoni K30 on sementtiperustainen kuivabetoni valukohteisiin, joissa vaaditaan pakkasenkestävyyttä ja lujuusluokiteltua betonia. Maksimiraekoko on joko 3,0 mm tai 10,0 mm. 

  • Helppokäyttöinen
  • Pakkasenkestävä
  • Hyvät työstettävyysominaisuudet

Minimi toimituserä 3 suursäkkiä.

Käyttökohteet

  • Perustukset ja anturat
  • Betonirakenteiden korjaukset
  • Portaat
  • Luonnonkivien saumaus
  • Lattiat
Tuote on listattu Pohjoismaisen Ympäristömerkinnän rakennustuotetietokantaan ja sitä voidaan käyttää Joutsenmerkityissä rakennuksissa.
EAN-koodi Tuotenimi Tuotenumero Pakkauskoko
6416841330130 KORROBETONI K30 3 MM 1000 KG 33013 1000 kg
Sekoitus

Tarkista betonin vedentarve säkistä. Lisää kuiva-aines veteen ja sekoita betonisekoittajalla noin 5 min. Pakkosekoittajalla riittää noin 1-3 min. sekoitus. Anna massan seistä noin 5 min., ja tee lyhyt uusintasekoitus. Uusintasekoituksessa haetaan betonin oikea notkeus lisäämällä lopullinen vesimäärä. Maksimivesimäärää ei kannata lisätä heti alussa. Valmiin betonin työstettävyysaika on noin 1 tunti.

Esityöt

Muotti- ja raudoitustyöt tehdään noudattaen kyseisten töiden normaaleja työtapoja ja suunnittelijoiden ohjeita.

Valu

Valutyöt tehdään noudattaen kyseisten töiden normaaleja työtapoja, suunnittelijoiden ohjeita ja viranomaismääräyksiä.

Jälkihoito

Tuore valu tulee jälkihoitaa kastelemalla tai suojaamalla se muovikalvolla, joka estää kosteuden liiallisen haihtumisen. Jälkihoidon tarve riippuu olosuhteista. Vähintään sen tulisi kestää 2 vrk.

Varastointi ja jätteen käsittely
Katso erillinen varastointi ja hävitysohje https://www.fescon.fi/materiaalipankki

Materiaalimenekki

90 kg/m2 50 mm:n kerrosvahvuudella

Vedentarve 2,5 - 2,9 l / 25 kg (3 mm) 2,0 - 2,4 l / 25 kg (10 mm)
Valmista massaa 500 l / 1000 kg säkki
Olomuoto jauhe
Väri harmaa
Maksimiraekoko

3 mm tai 10 mm

Pakkauskoko 1000 kg
Varastointi

varastointiaika kuivassa paikassa n.1 vuosi

Alin käyttölämpötila

+5°C

Työstettävyysaika 1 h
Lujuusluokka C 25/30
Palokäyttäytyminen A1
Rasitusluokat XC2, XF3 (100v)

Pysy ajantasalla uusista tuotteista ja ratkaisuista   Tilaa uutiskirjeemme