Rappauslaasti HD KS 20/80 kuitu
Tuotekuvaus
Fescon Rappauslaasti HD 20/80 on alhaisen vedenimukyvyn omaava, suojahuokostettu ja kuituvahvistettu kalkkisementtipohjainen kuivalaasti. Maksimiraekoko on 3 mm ( saatavana tilauksesta 1,2 mm).
- lisää vain vesi
- erittäin hyvä säänkesto
- pumpattava
- hengittävä
Käyttökohteet
- elementtirappaus työmailla
- eristerappaus elementtitehtailla
- paksurappaus
- oikaisurappaus sisällä ja ulkona
- paksut pielitäytöt
Tuote soveltuu käytettäväksi Joutsenmerkityissä kohteissa.
Vinkki! Vieritä taulukkoa sivuttain
Betonisekoittajalla n. 10 min, pakkosekoittajalla riittää 2-3 min sekoitus. Lisäksi 10 min seisotus ja lyhyt uusintasekoitus. Automaattisekoittajalla huomioitava ettei vesimäärä kasva liian suureksi.
Rappaus tehdään rappauskauhalla tai -pumpulla. Sopiva yhden täyttökerran vahvuus on n. 15 mm. Mikäli kerrospaksuus ylittää 20 mm työ tehdään useampana kerroksena siten, että alempi kerros on ehtinyt kuivua 1-2 vrk ennen uuden kerroksen tekoa.
Kuivissa olosuhteissa alusta on kostutettava ennen uutta rappauskerrosta.
Alin käyttölämpötila on + 5 oC.
Täyttörappausta jälkihoidetaan olosuhteista riippuen n. kolme vuorokautta. Jälkihoito aloitetaan mahdollisimman varhain, jotta tuoreen laastin plastiset halkeamat saadaan estettyä.
Jätteenkäsittely
Kovettunut tuote ja tyhjät, kuivat pakkaukset voidaan toimittaa kaatopaikalle. Nestemäinen tuote toimitetaan ongelmajätteiden vastaanottopaikkaan.
Materiaalimenekki |
1,4 kg/1mm:n kerros |
Vedentarve |
n. 4,2 l / 25 kg |
Valmista massaa |
12-13 l / 25 kg |
Olomuoto |
jauhe |
Väri |
harmaa |
Maksimiraekoko |
3 mm (1,2 mm) |
Pakkauskoko |
25 kg ja 1000 kg |
Varastointi |
varastointiaika kuivassa paikassa n. 1 vuosi |
Tiheys |
1,5 kg/l |
Alin käyttölämpötila |
+ 5°C |
Työstettävyysaika |
1 - 2 h |
Tartuntavetolujuus |
>0,15 N/mm2 |
Paloluokka |
A1 (palamaton) |
Ilmapitoisuus |
n. 15 % |
Pakkasenkestävyys |
pakkasenkestävä |
Kapillaarinen veden tunkeuma |
W2 (EN 998-1:2010) |
Tiedot perustuvat kokeisiin ja käytännön kokemukseen. Emme voi vaikuttaa työkohteen olosuhteisiin, joten emme voi ottaa vastuuta lopputuloksesta, johon paikalliset olosuhteet vaikuttavat.