Alusta
Betonin lujuuden tulee olla käyttötarkoitukseen sopiva ja kutistuman mahdollisimman pieni. Levitä betoni korkoon ja käytä tiivistämiseen tärypalkkia (tai käsivipraa). Tiivistämisessä on syytä olla huolellinen. Heti kun betonin plastisuus sallii, hierrä betoni käsin tai mekaanisesti. Jos betonissa on vapaata, erottunutta vettä, se poistetaan ennen hiertämistä kumisella letkulla tai lastalla hitaasti pinnan yli vetäen. Hiertäminen on hyvä aloittaa nopeasti kovettuvilta alueilta, seinien, oviaukkojen, pilareiden ja toppareiden vierestä. Betoniin ei saa käyttää kalsiumkloridia, suolavettä tai suolaa sisältäviä runkoaineita.
Työohje
Levitä sirote tasaisesti joko käsin tai sopivaa apuvälinettä hyväksi käyttäen. Odota kunnes sirote on kauttaaltaan betonin sisältämän veden kostuttama (pinta on tummunut). Hierrä pinta matalakierroksisella hiertimellä mahdollisimman pian. Hierrä siten, että kosteus tulee sirotteen läpi ja muodostaa plastisen kerroksen laatan pinnalle. Käsin siroteltaessa levittäminen tehdään kahdessa erässä, ensin 2/3 sirotteen määrästä ja hierron jälkeen loput siten, että pinnasta tulee mahdollisimman tasainen. Toisen kerroksen hierto samoin kuin ensimmäinen. Mikäli sirottelu tehdään koneella, koko määrä levitetään kerralla.
Kun pinnan kovettuminen sallii, tulee pinta sliipata matalakierroksisella hiertokoneella, tasoitussiivet tasaisina. Lopullinen sliippaus myöhemmin samalla koneella, mutta korkeammalla kierrosnopeudella.
Kun lattiapinta kestää kävelyn, pinta sumutetaan kauttaaltaan Fescon Jälkihoitoaineella sopivaa työmenetelmää käyttäen. Menekki n. 10 m2 / l.
Saumat sahataan heti, kun se on mahdollista betonin lohkeamatta.
Muuta huomioitavaa
Työvälineet pestään vedellä.
Varastointi ja jätteen käsittely
Katso erillinen varastointi ja hävitysohje https://www.fescon.fi/materiaalipankki