Silikaattijulkisivumaali
Tuotekuvaus
Fescon Silikaattijulkisivumaali on vesiohenteinen erikoisvesilasipohjainen julkisivumaali kiviainespinnoille.
- Erinomainen diffuusiokyky, CO2- läpäisevä
- Hengittävä
- Säilyttää puhtautensa vedenhylkivyytensä ansiosta
- Telattava ja ruiskutettava - ei syövy esim. rikkidioksidin vaikutuksesta
- Hyvä säänkestävyys
- Ei sisällä aromaattisia liuotteita
- Himmeä
- Saippuoimaton
Käyttökohteet
- Uudet tai aiemmin silikaattipohjaisilla maaleilla tai pinnoitteilla käsitellyt kiviainesjulkisivut
- Kalkkisementtilaasteilla rapatut vanhat ja uudet pinnat
- Vanhat kalkki-, kalkkisementti- ja mineraalimaalipinnat
- Fescon Verkotus- ja Kuitulaastipinnat
Tuote on listattu Pohjoismaisen Ympäristömerkinnän rakennustuotetietokantaan ja sitä voidaan käyttää Joutsenmerkityissä rakennuksissa.
Vinkki! Vieritä taulukkoa sivuttain
Alustan on oltava kiinteä, puhdas ja kuiva, eikä siinä saa olla rasvaa, vahaa, silikonia tai pölyä eikä muita tartuntaa heikentäviä kerroksia. Anna uusien, mineraalisten laastien sitoutua riittävästi rappaustekniikan sääntöjen mukaan. Minimisitoutumisaika on 2 päivää / rappaus-mm (ohjearvo). Kaikki alustat suositellaan pohjustettavaksi kertaalleen Fescon Silikaattipohjusteella.
Ennen työn aloitusta tehdään koemaalaus, jolla varmistetaan oikea värisävy.
Pohja- ja välimaalaus tehdään 1 kerta Fescon Silikaattijulkisivumaalilla ohennettuna max. 15 % Fescon Silikaattipohjusteella. Pintamaalaus 1 – 2 kertaa ohentamattomalla Fescon Silikaattijulkisivumaalilla. Ruiskutettaessa ohennus max. 5%. Maali levitetään siveltimellä, telalla tai ilmattomalla ruiskulla, suutinkoko 0,031 ”, ruiskun paine 150 bar. Alustan on oltava kuiva. Maalaustyön ja maalin kuivumisen aikana, ilman lämpötilan on oltava vähintään + 8°C, ja suhteellinen kosteus saa olla korkeintaan 80 %. Pinta voidaan uudelleen maalata n. 12 tunnin kuluttua, läpikuivunut n. 4-5 päivää. Työvälineet puhdistetaan vedellä heti käytön jälkeen.
Likaantunut Fescon Silikaattijulkisivumaalilla käsitelty pinta voidaan puhdistaa painepesurilla. Mahdolliset vauriokohdat poistetaan ja kolot paikataan. Uudelleenmaalaus tehdään Fescon Silikaattijulkisivumaalilla. Puhdistettuun ehjään pintaan riittää 1 käsittelykerta. Vauriokohtiin, joista maali on poistettu tai koloja paikattu, tarvitaan myös pohjamaalaus.
Jätteenkäsittely
Varastointi ja jätteen käsittely. Katso erillinen varastointi ja hävitysohje https://www.fescon.fi/materiaalipankki
Materiaalimenekki |
n. 0,18-0,25 l/m²/levityskerta |
Olomuoto |
neste |
Sideaine |
kalivesilasi |
Väri |
Fescon värikartan sävyt |
Maksimiraekoko |
S1 < 100µm (hieno) |
Pakkauskoko |
12,5 l |
Varastointi |
suojattava pakkaselta, ei saa säilyttää yli 25°C lämpötilassa |
Tiheys |
n. 1,50 g/cm³ |
Alin käyttölämpötila |
+ 8°C |
Kuivumisaika |
pintakuiva ja päälle maalattavissa n. 12 h kuluttua |
Vesihöyryn läpäisevyys |
sd-arvo luokka V1 (korkea), [m] < 0,01 |
Vedenläpäisykyky |
luokka W3 (alhainen) < 0,10 kg/m2h0,5 |
Ilman suhteellinen kosteus |
alle 80 % |
Hiililäpäisevyys |
C0 ( ei vaatimusta) |
Kuivakerroksen paksuus |
E3 100-200 µ0 |
Ohenne |
Fescon Silikaattipohjuste |
Värisävyn kestävyys |
A1 (BFS-tiedote 26) |
Kiiltoryhmä |
G3 himmeä |
VOC-pitoisuus |
< 1 g/l (EU raja-arvo A/c : 40 g/l (2010) |
Tiedot perustuvat kokeisiin ja käytännön kokemukseen. Emme voi vaikuttaa työkohteen olosuhteisiin, joten emme voi ottaa vastuuta lopputuloksesta, johon paikalliset olosuhteet vaikuttavat.