Pulttauslaasti SR
Tuotekuvaus
Fescon Pulttauslaasti SR on pumpattava erikoislaasti kalliorakentamisen lujitustöihin. Sideaineena on sulfaatinkestävä sementti. Käyttökohteina tunnelilouhinnat, kallio- ja infrarakentaminen. CE-merkitty, laatu- ja lujuusvaatimukset täyttävä teollisesti valmistettu käyttövalmis kuivalaasti.
- Käyttövalmis lujuusluokiteltu kuivatuote
- Helppo pumpattavuus ja hyvä täyttökyky
- Pysyy pystysuorissa rei´issä
- Lujuusluokka C35/45
- Rasitusluokat: XC4, XS3, XD3, XA2 (100 v. käyttöikä)
- Pulttauslaasti SR täyttää standardin EN 1504-6 mukaan standardin EN 1881 mukaisen ulosvetokokeen vaatimuksen
Käyttökohteet
- Kalliorakentamisessa käytettävien harjateräspulttien juotosvalut
- Paisuntakuoriankkuripulttien (esim. CT-pultti tai vastaava) jälki-injektoinnit
Tuote soveltuu käytettäväksi Joutsenmerkityissä kohteissa.
Vinkki! Vieritä taulukkoa sivuttain
Alusta
- Porausreiän lämpötila on +5…+25°C
- Porausreikä on huuhdeltu painevedellä ja tarvittaessa puhallettu paineilmalla. Pulttireikien on oltava puhtaita, kiinteitä ja pölyttömiä
Pohjustus
- Porausreikää ei pohjusteta
Tuotteen sekoitus ja levitys
- Työtilan tulee olla kauttaaltaan suojattu tuulelta, auringolta ja sateelta
- Pulttaustyön ja laastin kovettumisen aikana ilman ja porareiän lämpötilan tulee olla +5…+25°C
- Säkillinen (25 kg) sekoitetaan 4,7 – 5,0 litraan kylmää vettä. Pumpatessa vettä sekoitetaan 18 – 20 % kuivatuotteen painosta. Pulttauslaastin vesimäärä on oikea silloin, kun pulttauslaasti ei valu pois ylöspäin suuntautuvasta porausreiästä.
- Vesimäärän tulee olla tuotekortin ohjeiden mukainen. Ohjevesimäärästä poikkeaminen heikentää pulttauslaastin lujuusarvoja, lisää erottumisriskiä ja vaikuttaa pulttauslaastin lujuuden kehitykseen sekä heikentää työstettävyyttä.
- Pulttauslaasti sekoitetaan huolellisesti tasaiseksi massaksi (esim. taso- tai putkisekoittajalla).
- Pulttauslaasti pumpataan kalliossa oleviin porausreikiin soveltuvalla laastipumpulla. Pulttauslaastin tulee täyttää porausreikä kauttaaltaan.
- Pulttauslaasti on suojattava mekaaniselta häirinnältä laastin lujuudenkehityksen aikana
- Työaika on n. 1 h vedenlisäyksestä
- Työvälineet pestään välittömästi työn päätyttyä vedellä
- Kuivunut Pulttauslaasti poistetaan mekaanisesti
Muuta huomioitavaa
- Työ suoritetaan infraRYL-ohjeiden mukaisesti
Jätteenkäsittely
Varastointi ja jätteen käsittely. Katso erillinen varastointi ja hävitysohje https://www.fescon.fi/materiaalipankki
Materiaalimenekki |
2,90 kg/jm kuivatuote (n. 1,60 l/m valmista laastia) käytettäessä ø 25 mm harjateräspulttia 52 mm porarei'ässä |
Vedentarve |
4,7 - 5,0 l / 25 kg |
Valmista massaa |
n. 14,5 l / 25 kg |
Olomuoto |
jauhe |
Sideaine |
sulfaatinkestävä sementti |
Väri |
harmaa |
Maksimiraekoko |
0,6 mm |
Pakkauskoko |
25 kg ja 800 kg |
Varastointi |
varastointiaika kuivassa paikassa n. 1 vuosi |
Kuitu |
ei kuituvahvistettu |
Lisäaineet |
työstettävyyttä parantavia lisäaineita |
Käyttölämpötila |
+5…+25°C |
Työstettävyysaika |
n. 1 h |
Lujuusluokka |
C 35/45 |
Puristuslujuus |
> 45 MPa |
Paloluokka |
A1 |
Rasitusluokat |
XC4, XS3, XD3, XA2 (100 v käyttöikä) |
Tiedot perustuvat kokeisiin ja käytännön kokemukseen. Emme voi vaikuttaa työkohteen olosuhteisiin, joten emme voi ottaa vastuuta lopputuloksesta, johon paikalliset olosuhteet vaikuttavat.